Střední Čechy v obležení skladů. Nárůst dopravy dusí obce

STŘEDNÍ ČECHY - Tisíce nových pracovních míst, ale také mega množství kamionů. To prožívají obce ve Středočeském kraji v okolí Prahy. A bude hůř.

Reklama

Giganti jako je Amazon, Daimler nebo Alibaba, staví, nebo plánují stavět sklady v okolí Prahy.

SOUVISEJÍCÍ: V Úžici bude asi obří sklad Daimleru. Budou ho obsluhovat i roboti

Kromě diskutabilní vidiny stovek až tisíců pracovních míst ve skladech, je po zabetonování polí a vzniku obřích hal problémem vzrůstající doprava. Na tu nejsou připraveny jak obce, tak i dálnice.

Střední Čechy se tak dusí.

Společnost Daimler ohlásila stavbu skladu o velikosti téměř 239 metrů čtverečných v Úžici u Prahy. Stavět by se mohlo začít už v roce 2018.

Už nyní vzniká jiný velký sklad v obci Jeneč. Bude zde sklad čínské společnosti 4PX Express, kterou využívá jako  přepravce například společnost Alibaba, neboli í internetový obchod AliExpress. Ten patří k největším na světě obdobně jako Amazon.

Daimler slibuje zaměstnat až 900 lidí, společnost 4PX Express asi 500 lidí.

Na první pohled pozitivní, na druhý je to horší.

Už nyní sklady nemají pracovníky ze středních Čech, vozí je ze severu. V tomto vyníká především Amazon, který má sklad v Dobrovízi.

Důvodem je nejen blízkost letiště, ale i poměrně krátké spojení do Německa, kam především míří zboží internetových obchodů.

Pro zahraniční firmy jsou také atraktivní náklady na zaměstnance.

Jenže podobné firmy typu Amazon nejsou výraznou přidanou hodnotou pro české hospodářství.

K tomu je nutné připočíst problémy s dopravou - přetížené silnice, hustý provoz, kolony a zácpy.

Dalším problémem je nedostatečná kapacita odstravných ploch pro kamiony.

Pomineme-li "likvidaci" polí a zemědělské půdy, která se naopak mění v betonové plochy, dalším úskalím je stále větší zastavitelnost. To má i negativní následky na vodní zdroje.

Středočeský kraj přitom tvrdí, že na výstavbu hal má minimální "páky", jak ji regulovat.

"Středočeský kraj na výstavbu velkých skladů přímý vliv nemá. Stavební úřad v řízeních posuzuje podle stavebního zákona zejména to, zda je záměr v souladu s územně plánovací dokumentací vydanou zastupitelstvem příslušné obce,“ uvedla pro server Echo24.cz hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Přehledně o koronaviru: Souhrn opatření a omezení v nouzovém stavu Přehledně o koronaviru: Souhrn opatření a omezení v nouzovém stavu
Koronavirus: Vláda uzavřela obchody a restaurace, potraviny koupit lze Koronavirus: Vláda uzavřela obchody a restaurace, potraviny koupit lze
Koronavirus v Česku: Tvrdá opatření mají zabránit šíření nákazy mezi lidmi Koronavirus v Česku: Tvrdá opatření mají zabránit šíření nákazy mezi lidmi

Počet nakažených koronavirem v České republice roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa Počet nakažených koronavirem v České republice roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa
V jaké nemocnici absolvovat chirurgickou operaci a proč V jaké nemocnici absolvovat chirurgickou operaci a proč
Pohoda ve fotbalové Příbrami. Jablonci nastřílela čtyři góly Pohoda ve fotbalové Příbrami. Jablonci nastřílela čtyři góly


Komentáře