Tip na výlet: Hrad Hazmburk a zámek Libochovice v Poohří

Hrad Hazmburk. Foto: archiv StředočeskýDeník.czHrad Hazmburk. Foto: archiv StředočeskýDeník.cz

LIBOCHOVICE - Malebné městečko v malebné krajině. Ze Slaného, Kladna či Mělníka je to do Libochovic blízko, což je ideální nejen na víkendový výlet.

Reklama

Střední Čechy toho nabízejí hodně, ale není důvod jezdit stále do Českého krasu, na Kokořínsko, Křivoklátsko či do Posázaví.

Zkuste sever Čech, mírně zvlněnou krajinu, která navazuje na Kladensko, Slánsko či Mělnicko.

Právě Libochovice jsou ideální pro vstup k poznávání Ústeckého kraje.

Už z dálky, pokud pojedete po dálnici D8 (exit 35), uvidíte siluetu kopce s hradní zříceninou, jak se tyčí nad rovinatou krajinou. To je Hazmburk.

Jde o středověkou zříceninu, které dnes dominují dvě věže – Bílá a Černá. Jsou zde i pozůstatky třetí věže. Po výstupu se vám kromě pohledu na starobylé stavby vyskytne úžasná scenérie na celé okolí. Z vrcholku lze dohlédnout i několik desítek kilometrů.

Hrad Hazmburk byl v 8. století. Dobu největší slávy prožil v obdobích, kdy jej vlastnil rod Zajíců z Hazmburka. Kromě nich se hrad na čas dostal také například do majetku Lobkowiczů a Šternberků.

Hazmburk je vzdálený jen 4 kilometry od Libochovic. Další cíl výletu.

Městečko, které má necelé 4 tisíce obyvatel, je situováno na levém kraji řeky Ohře. V jeho těsném sousedství najdete krom jiného i památnou horu Říp. Ačkoliv svou rozlohou nepatří k velkým městům, a to ani v rámci Ústeckého kraje, pod který katastrálně spadá, je jedním z významných turistických a kulturních center v regionu.

Libochovice už svou polohou lákají nejen milovníky turistiky a památek, kterých je v okolí celá řada, ale také vodáky, kteří zde často končí svoji pouť po řece Ohři.

Dominantou Libochovic je zámek, rodiště Jana Evangelisty Purkyně.

Zámek Libochovice je původně barokní stavba, která v současnosti ve svých interiérech představuje mnoho slohů a stylů, během nichž zámek procházel rekonstrukcemi. V současné době jsou zde stále expozice, během nichž poznáte, jak se žilo v baroku či například v pozdní renesanci.

Kromě interiérů stojí za návštěvu také blízké okolí zámku. Nachází se zde totiž prostorný zámecký park. Zahrady jsou situovány ve francouzském stylu s typickými dřevinami a parkovou úpravou, jíž dominují perfektně střižené trávníky.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Mají ve svátek obchody zavřeno, nebo otevřeno? Mají ve svátek obchody zavřeno, nebo otevřeno?
Střední Čechy má zasáhnout arktické počasí. Teploty mají klesat hluboko pod nulu Střední Čechy má zasáhnout arktické počasí. Teploty mají klesat hluboko pod nulu
V příbramské bance ozbrojený muž zadržoval osm rukojmích. Byl dopaden V příbramské bance ozbrojený muž zadržoval osm rukojmích. Byl dopaden

V Příbrami hoří hala v areálu výrobce koupelen V Příbrami hoří hala v areálu výrobce koupelen
Extrémní teploty mají být nejen ve středních Čechách, varují meteorologové Extrémní teploty mají být nejen ve středních Čechách, varují meteorologové
Poradna: Koupání v těhotenství? Je to možné? Poradna: Koupání v těhotenství? Je to možné?


Komentáře