Všechno, co chcete vědět o roudnické porodnici

Jak se rodí v roudnické porodnici? Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem má moderní oddělení i porodní a gynekologický sál. Stále více žen proto dává přednost rodinné nemocnici pod Řípem.

Reklama

Porodnice umožňuje prožít si porod od začátku až do konce jen v jedné, k tomu určené místnosti "porodní box“. Výhodou je intimní prostředí a zároveň výborná vybavenost a okamžitá dostupnost zdravotní péče v případě komplikací.

K dispozici je vana, míče, žíněnky.

SOUVISEJÍCÍ: Roudnická porodnice láme rekordy. Vybrala si ji i Markéta Plecháčová

Porodní boxy jsou vybaveny  polohovatelnými lůžky, které umožňují přizpůsobení polohy pohodlí a požadavkům rodičky (lůžko umožňuje nastavení až 12 poloh).

Poporodní péče

Bezprostředně po porodu zůstává maminka s miminkem a případně doprovodem na porodním boxu. Další poporodní péče probíhá na oddělení šestinedělí za přítomnosti kvalifikovaných porodních asistentek a lékařů, v úzké spolupráci s novorozeneckým oddělením.

Poporodní péče je v systému rooming-in. Pokoje na šestinedělí jsou 2 – 3 lůžkové, nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové s možností ubytování doprovodu.

Péče o dítě

První ošetření novorozence se odehrává přímo na porodním boxu v přítomnosti maminky i jejího doprovodu. Další péče o novorozence probíhá v systému rooming – in ve spolupráci s novorozeneckou dětskou sestrou.

SOUVISEJÍCÍ: FOTO: Proč zvolit gynekologické a porodnické oddělení v roudnické nemocnici?

Aktivně porodnice podporuje bonding, kojení včetně poradenství.

Předporodní kurzy, cvičení pro těhotné

Předporodní kurz se skládá ze 2 dvouhodinových lekcí. V první lekci, kterou povede porodní asistentka, je hlavním tématem příprava na porod a porod samotný. Tato lekce je zakončena prohlídkou porodnice včetně porodního sálu.

Druhá dvouhodinová lekce volně navazuje. Vede jí novorozenecká dětská sestra a náplní je příprava na kojení a péče o novorozence. Lekce je obohacena praktickými ukázkami.

SOUVISEJÍCÍ: Roudnická porodnice láme rekordy aneb pohled na statistiku

Cvičení pro těhotné probíhá v tělocvičně Rehabilitačního oddělení Podčipské nemocnice a je vedeno porodní asistentkou.

Seznámení s prostředím porodnice

Za poplatek porodnice pořádá pravidelné předporodní kurzy, skládající se ze dvou lekcí. „Prvním setkáním nastávající rodiče provádí porodní asistentka, která je seznamuje se vším, co se týká přípravy před odjezdem do porodnice a poskytne veškeré informace týkající se samotného porodu. Poradí například ženám pomůcky, které ho mohou nejen zpříjemnit, ale i usnadnit,“ načrtl s tím, že na konci schůzky probíhá volná diskuze a prohlídka prostor oddělení.

Druhou, navazující schůzku vede sestra z novorozeneckého oddělení. Ta, budoucím maminkám přibližuje zásady správného kojení a komplexní péči o novorozence. Její výklad je provázen názornými ukázkami. Mimo tento kurz mohou těhotné ženy navštěvovat ještě speciální cvičení zaměřené na nácvik správného dýchání při porodu nebo lekce plavání. Roudnickou porodnici si zájemci mohou prohlédnout zdarma také každé pondělí od 13 hodin. Porod v ní vyžaduje předchozí registraci.

Když se porod rozbíhá

V první době porodní místní zdravotníci doporučují rodičkám zejména pohyb a častou změnu poloh. Sami volí vyčkávací metodu, kdy pozorují a vyhodnocují průběh událostí. Personál se snaží maximálně vyjít vstříc porodním plánům a přáním nastávajících maminek.

„Pokud to jejich zdravotní stav i zdravotní stav plodu dovolí, pacientka má při porodu naprostou volnost,“ potvrdil primář porodnice a dodal, že do porodnice si žena sebou může vzít až dvojčlenný doprovod.

V rámci nadstandardní služby má také možnost vyžádat si konkrétní porodní asistentku zaměstnanou v porodnici, která ji pak bude provázet celým porodem. Holení a klystýr se dají odmítnout a při nekomplikovaném vaginálním porodu monitoring plodu probíhá pouze intermitentně.

Mezi nejoblíbenější nefarmakologické metody tlumení bolesti patří hydroterapie, muzikoterapie, masáže prováděné personálem nebo úlevové pomůcky, jakými jsou například míč, žíněnka a závěsné lano. Když rodička projeví zájem o lékařské úlevové prostředky, může si vybrat kromě dřívější neuroplegické analgezie, nově i epidurální analgezii, paracervikální blok nebo za příplatek inhalační anestetikum Entonox.

Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie

Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie
Porodnice a gynekologie


Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Přehledně o koronaviru: Souhrn opatření a omezení v nouzovém stavu Přehledně o koronaviru: Souhrn opatření a omezení v nouzovém stavu
Koronavirus: Vláda uzavřela obchody a restaurace, potraviny koupit lze Koronavirus: Vláda uzavřela obchody a restaurace, potraviny koupit lze
Koronavirus v Česku: Tvrdá opatření mají zabránit šíření nákazy mezi lidmi Koronavirus v Česku: Tvrdá opatření mají zabránit šíření nákazy mezi lidmi

Počet nakažených koronavirem v České republice roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa Počet nakažených koronavirem v České republice roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa
V jaké nemocnici absolvovat chirurgickou operaci a proč V jaké nemocnici absolvovat chirurgickou operaci a proč
Pohoda ve fotbalové Příbrami. Jablonci nastřílela čtyři góly Pohoda ve fotbalové Příbrami. Jablonci nastřílela čtyři góly


Komentáře