Přepočítání hlasů pro ODS ukázalo nesrovnalosti. Poslancem se stane místo Bendla Martin Kupka

STŘEDOČESKÝ KRAJ - Martin Kupka bude novým poslancem za ODS. Rozhodlo o tom přepočítání hlasů, které nařídil Nejvyšší správní soud (NSS). Ten rozhodl na svém nedělním (19.11.2017) veřejném zasedání.

Reklama

Soud rozhodl po přepočtu preferenčních hlasů, které volební komise ve Středočeském kraji chybně započítaly. Podle soudu musí na tyto chyby reagovat ministerstvo vnitra i zákonodárci, jinak v budoucnu hrozí větší zásah i případné zneplatnění voleb.

Martin Kupka nahradí v Poslanecké sněmovně nahradí bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla.

Soud rozhodnutí učinil po prověření přepočtení přednostních hlasů pro kandidáty ODS z celkem 903 volebních okrsků.

„Po otevření volební dokumentace se  ukázalo, že skutečně ve 100 okrscích okrskové volební komise neotáčely hlasovací lístky, neboť žádný z kandidátů uvedených na zadní straně hlasovacího lístku neměl započtený přednostní hlas, ačkoliv ve skutečnosti alespoň některý z nich přednostní hlas obdržel," uvedl soudce zpravodaj v dané věci Petr Mikeš.

V 8 okrscích se také potvrdilo, že okrskové volební komise automaticky připočetly prvním čtyřem kandidátům přednostní hlasy, ačkoliv jim je voliči neudělili. Byly zjištěny i jiné drobnější vady, které však byly zřejmě způsobeny nepozorností členů okrskových volebních komisí, neboť šlo zpravidla o ojedinělá přehlédnutí.

Celkem byly zjištěny chyby ve 178 okrscích a v souhrnu došlo ke změně ve 2 284 přednostních hlasech, ať již jejich přidáním či odečtením. Soud také zjistil, že v přepočtených okrscích ODS získala celkem o 14 hlasů méně, než odpovídalo volebním výsledků. Proto ponížil základnu pro výpočet preferenčních hlasů o těchto 14 hlasů.

Po přepočtení se zjistilo, že Martin Kupka získal ve skutečnosti 4320 hlasů, což je o 152 přednostních hlasů více, než bylo zjištěno okrskovými volebními komisemi.

V důsledku toho získal 5,06% přednostních hlasů a získal druhé místo v pořadí po Janu Skopečkovi, který získal 6 831 přednostních hlasů, tedy 8% přednostních hlasů.

Naopak druhého pořadí nedosáhl Petr Bendl, neboť získal pouze 3 963 přednostních hlasů, což je o 466 méně, než bylo v původních výsledcích.

To představuje pouze 4,64% přednostních hlasů a nedošlo tedy k překročení 5% hranice. Dostal se tak s ohledem na své pořadí na hlasovacím lístku až na 5. místo.

Vzhledem k tomu, že ODS ve Středočeském kraji získala pouze 4 mandáty, nezískal Petr Bendl poslanecký mandát.

„Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že nešlo jen o běžnou lidskou chybu v počtech, ale o systémový nedostatek. Jako velký problém se ukázal oboustranný hlasovací lístek, který vede nejen ke zvýšení chybovosti volebních komisí, ale může vést k přehlédnutí i ze strany voličů. Druhým okruhem problémů bylo automatické přičtení přednostních hlasů prvním čtyřem kandidátům, aniž by skutečně přednostní hlasy získali," řekl soudce Petr Mikeš.

Ustavující schůze Sněmovny je v pondělí 20. listopadu 2017.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Přehledně o koronaviru: Souhrn opatření a omezení v nouzovém stavu Přehledně o koronaviru: Souhrn opatření a omezení v nouzovém stavu
Koronavirus: Vláda uzavřela obchody a restaurace, potraviny koupit lze Koronavirus: Vláda uzavřela obchody a restaurace, potraviny koupit lze
Koronavirus v Česku: Tvrdá opatření mají zabránit šíření nákazy mezi lidmi Koronavirus v Česku: Tvrdá opatření mají zabránit šíření nákazy mezi lidmi

Počet nakažených koronavirem v České republice roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa Počet nakažených koronavirem v České republice roste. Tisíce lidí čeká povinná karanténa
V jaké nemocnici absolvovat chirurgickou operaci a proč V jaké nemocnici absolvovat chirurgickou operaci a proč
Pohoda ve fotbalové Příbrami. Jablonci nastřílela čtyři góly Pohoda ve fotbalové Příbrami. Jablonci nastřílela čtyři góly


Komentáře